14. Festiwal Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi, 07- 14 kwietnia 2014

 

 

Temat: Ciemniej ale czy oszczędniej?

Blok tematyczny: Technika i technologia

Data: 10.04.2014

Godzina rozpoczęcia: 10:10

Godzina zakończenia: 10:30

Organizator: Politechnika Łódzka, Wydział Elektrotechniki Elektroniki Informatyki i Automatyki

Miejsce: Fabryka Inżynierów XXI wieku Politechniki Łódzkiej, ul. Stefanowskiego 1/15, budynek A18, sala nr 6

Prowadzący: Przemysław Tabaka; asystuje Monika Tomczyk, Anna Warga, Żaneta Latas

 Opis imprezy

Jeszcze przed wejściem w życie zakazu wprowadzania do obrotu tradycyjnych żarówek głównego szeregu, na rynku pojawiła się szeroka oferta proponowanych zamienników. Z każdym rokiem staje się ona coraz bogatsza. Do niedawna głównym mankamentem zintegrowanych świetlówek kompaktowych oraz źródeł LED stosowanych w gospodarstwach domowych, był problem zastosowania ich w obwodach z zainstalowanymi regulatorami natężenia oświetlenia – potocznie nazywanymi ściemniaczami. Odpowiedzią na tę niedogodność stało się wprowadzenie zamienników tradycyjnych żarówek przystosowanych do ściemniania.

W wykładzie przedstawiono wyniki z pomiarów laboratoryjnych, prezentujące zmiany parametrów fotometrycznych, kolorymetrycznych oraz elektrycznych w funkcji stopnia ściemnienia, źródeł przewidzianych do współpracy ze ściemniaczem. W celu udzielenia odpowiedzi na pytanie, na ile te zmiany są zbieżne ze zmianami fotometrycznymi, kolorymetrycznymi i elektrycznymi parametrów klasycznej żarówki, badaniom poddano także konwencjonalną żarówkę.

Wobec faktu, że producenci w specyfikacji zamienników lamp żarowych zadeklarowali możliwość współpracy z dowolnym regulatorem natężenia oświetlenia, zastosowano dwie metody ściemniania źródeł światła. W pierwszej wykorzystano tzw. regulację kąta przepływu (rozwiązanie stosowane w ściemniaczach tyrystorowych), w drugiej zaś regulowano amplitudą napięcia zasilającego (którą zrealizowano wykorzystując do tego celu autotransformator). Przeanalizowano także wpływ stopnia ściemniania na efektywność energetyczną badanych źródeł światła.

 Galeria zdjęć